Bezdrátové sítě

Bezdrátové sítě jsou dnes nedílnou součástí každé LAN. Rychle se rozvíjející technologie v oblasti chytrých telefonů a bezdrátových zařízení kladou stále větší požadavky na dostupnost, rychlost a bezpečnost bezdrátových sítí.

V oblasti bezdrátových sítí se orientujeme především na produkty firmy Fortinet, která jakož to leader na trhu v oblasti Unified Threat Managementu (UTM) nabízí nejširší výběr bezdrátových kontrolerů, který nenajdete u žádného jiného výrobce. Všechna zařízení FortiGate z řady FortiGate-60 a vyšší jsou vybaveny funkcí správy bezdrátové sítě (WLAN). Při použití stávajícího FortiGate zařízení jako správce WLAN můžete výrazně snížit náklady na implementaci tím, že eliminujete potřebu samostatného bezdrátového ovladače.

Platforma FortiGate umožňuje integraci a správu drátového i bezdrátového provozu v jediném zařízení. Lze tudíž použít jednotný typ bezpečnostní politiky pro všechny typy provozu a to bez ohledu na typ fyzické vrstvy. Tento jednotný přístup spojuje kabelovou a bezdrátovou komunikaci do jediné řídící konzole, čímž se zvýšuje přehlednost celé spravované sítě.

Konsolidace síťových bezpečnostních zařízení

Jednou z výhod integrovaných bezpečnostních řešení Fortinet je možnost konsolidace více síťových zařízení do jediné řídící jednotky. FortiGate také může fungovat jako bezdrátový kontroler, jež dokáže být jedním hlavním bodem kabelové a bezdrátové segmentace provozu a řízení, čímž usnadňuje správu sítí a zároveň snižuje náklady.

Centralizovaná správa a reporting

Každé zařízení FortiGate umožňuje centralizovanou správu všech přístupových bodů a aktivních prvků. Pro centralizované provozování politik, konfigurace a správu aktualizací bezdrátových zařízení Fortinet slouží FortiManager. Pro souhrnné protokoly, analýzy dat v bezdrátové síti je možné využít FortiAnalyzer. Dále díky konsolidovanému rozhraní pro správu je možné centrálně spravovat FortiAP přes nastavení vlastních profilů.

Forti AP

Produktová řada FortiAP spolupracuje se zařízeními FortiGate, která fungují jako kontrolery tenkých přístupových bodů a poskytují jednoduchou platformu, jež kombinuje vysokou výkonnost bezdrátových sítí s nejširší integrovanou ochranou sítě. Platforma FortiGate také umožňuje uživatelům vybudovat vysoce škálovatelnou infrastrukturu a spravovat přístupové body v bezdrátové LAN síti v počtu od několika až po tisíce kusů. Architektura FortiAP / FortiGate pouští veškerý bezdrátový provoz přes zařízení UTM, kde provádí čištění a prevenci proti průniku, aplikuje politiky „identity-aware“ a aplikační prioritizaci Layer 7 za účelem dosažení vysokého výkonu LAN infrastruktury bezdrátové sítě. FortiAP kromě metod používaných konkurencí používá pro připojení tenkých přístupových bodů navíc standardy založené na protokolu CAPWAP (Řízení a poskytování bezdrátových přístupových bodů).

 • Přístupový bod nové generace plně kompatibilní s 802.11n
 • Vysoká propustnost se dvěma souběžnými rádii: 300 Mbps-600Mbps
 • Bohatá sada AP pro použití na firemní úrovni
 • Ideální pro kancelářský provoz, školy, firemní a maloobchodní pobočky
 • Speciální rádio pro vzdušný monitoring na ochranu proti podvodným AP
 • Dodržování kompilace PCI
 • Design, který ukrývá anténu, a redukuje tak riziko vandalismu
 • Nejlepší poměr ceny a výkonu ve srovnání s konkurencí
 • Centralizovaná správa


Vnitřní tenké přístupové body

Vnitřní AP Fortinet podporují až 16 souběžných SSID (unikátních identifikátorů pro každou bezdrátovou síť) s automatickým zprovozněním služby, jejichž cílem je poskytnout optimální bezdrátový výkon pro jakékoliv organizace bez ohledu na velikost. Tyto tenké přístupové body poskytují nejnovější WPA2 (chráněný přístup k Wi-Fi) se silnou autentifikací a hardwarovým šifrováním s cílem dosažení maximálního výkonu. FAP-220B je zařízení, jež zajišťuje simultánní monitorování aktuální bezpečnosti a bezpečný přístup klientů. Tenké přístupové body také podporují 802.3af Power over Ethernet (PoE) pro jednodušší a rychlejší nasazení.

Venkovní tenké přístupové body

Venkovní tenké přístupové body poskytují dvě souběžná rádia schopná dosáhnout výkonu až 27dBm TX s využitím všesměrových antén. Tyto body podporují také až 16 souběžných SSID a poskytují tak vynikající Wi-fi pokrytí pro bezpečný přístup klientů do této sítě. Podporují rovněž 802.3at Power over Ethernet (PoE) pro jednodušší nasazení. Venkovní přístupové body jsou určeny pro různé typy venkovního použití, jako jsou golfová hřiště, stadiony, nákupní centra, logistická centra, sklady atd..

Vnitřní silné přístupové body

Vniřní silné přístupové body fungují jako vyhrazené WLAN kontrolery a/nebo přístupové body. Jako samostatné WLAN řešení poskytují pokrytí menších lokalit (do 300m2). Pokrytí lze rozšířit s pomocí dalších tenkých FortiAP. Konsolidovaná bezpečnost ve FortiWifi platformě nabízí celou řadu funkcí, počínaje jednotnou správou hrozeb, přes aplikační kontrolu, IPS až po traffic shaping, jež eliminuje potřebu nasazení další sekundární bezpečnostní brány.

Prvotřídní komponenty

Jednotlivé modely FortiAP jsou navrženy a distribuovány s prvotřídním WLAN čipsetem, jež zajišťuje bezpečnost a produktivitu. Nejnovější bezdrátové technologie dosahují rychlosti až 600Mbps, čímž se zajistí bezpečný přenos dat, hlasu a video aplikací.

Podpora veškerých standardních WLAN protokolů

FortiAP poskytují nejnovější technologie IEEE 802.11n a zároveň podporují veškeré starší standardní klienty. Fortinet nyní nabízí až 5x vyšší výkon a 2x větší vzdálenost oproti dřívější generaci přístupových bodů jiných výrobců. FortiAP pracují na obou frekvencích, tzn. 2,4GHz a 5GHz.

Konsolidovaný bezdrátový management

 • Distributed Automatic Radio Resource Provisioning (DARRP)
 • Robustní detekce pirátských AP, vzájemný vztah a eliminace
 • Bezpečné přihlášení pro hosty se snadným připojením
 • Rychlý roaming pro nepřetržitý provoz
 • Podpora QoS


FortiWifi

FortiWifi AP je řada bezdrátových bezpečnostních bran s 802.11a/b/g/n přístupovým bodem. FortiWifi boxy provádí síťovou, obsahovou a aplikační analýzu pro kabelové i bezdrátové sítě bez jakékoliv degradace výkonu či správy a bez zbytečného zvyšování nákladů.

FortiWifi je kombinací FortiOS (bezpečnostního operačního systému) s FortiASIC procesorem pro hardwarovou akceleraci a pro komplexní integrované bezpečnostní a síťové funkce včetně:

 • Firewall, VPN, traffic shaping
 • Intrusion Prevention System (IPS)
 • AntiVirus/AntiSpyware/AntiMalware
 • Filtrování webu Antispam
 • Aplikační kontrola (např. IM, P2P)
 • Layer 2/3 routing